سم پاشی  تضمینی آسیا

پشه آئدس نوعی از حشره پشه است که با خطرات جدی در بدن انسان و دیگر جانداران همراه است. نیش این نوع پشه را می‌توان با علامت‌های سیاه و سفید روی پاها و علامتی به شکل لیر در سطح بالایی قفسه سینه تشخیص داد. Aedes ،پشه آئدس یا پشه تب زرد، پشه ای است که می تواند تب دنگی، چیکونگونیا، تب زیکا، ویروس های مایارو و تب زرد و سایر عوامل بیماری را گسترش دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، یکی از گونه های حشرات موجود در طبیعت که  بیماری هایی نظیر تب دنگ و زیکا را منتقل می‌کند، پشه آئدس است. محل رشد و نمو پشه آئدس گیاه لاکی بامبو است که بر اساس زیستگاه این نوع گیاه هشدار جدی برای سمپاشی آئدس در بوشهر و سمپاشی آئدس در بندرعباس برای مقابله با این نوع پشه داده شده است.

این نوع پشه‌ها را اصولا حشرات پر عارضه می‌نامند، و امروزه صنایع به دنبال تولید موادی برای جلوگیری از ورود این حشرات به محیط زندگی انسان و ایجاد گزش در بدن آن‌ها هستند.

در این مقاله از سایت سمپاشی دات کام که فعال در حوزه سمپاشی منازل، شرکت و دیگر مراکز هستند، سعی داریم پس علاوه بر بررسی پشه آئدس به شناخت انواع پشه به روش‌هایی برای دفع انواع پشه اشاره و شما را با راهکارهایی برای دفع پشه آشنا کنیم.

انواع پشه آئدس

در مقدمه مطلب اشاره مختصری در شکل ظاهری پشه آئدس، عوارض ناشی از ورود نیش پشه آئدس به بدن و محل رشد پشه آئدس اشاره داشتیم، شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که پشه آئدس چند نوع است و آیا گزش تمامی انواع پشه آئدس بیماری زاست یا نه؟

بر اساس مطالعات انجام شده در حوزه حشره شناسی پشه آئدس نزدیک به هزار گونه دارد، اما همه گونه ها ناقل بیماری نیستند. در حال حاضر مهم ترین نوع پشه های آئدس که از نظر پزشکی خطرناک هستند، «آئدس اجیبتی» و «آئدس آلبوپیکتوس» است.

گستردگی آئدس اجیبتی محدود به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. حال آنکه آئدس آلبو‍پیکتوس در مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدل دیده شده است.

پشه آئدس
سمپاشی پشه آئدس

 

پشه آئدس اجیبتی

پشه آئدس آجیبتی در آب و هوای گرم و مرطوب رشد و تدوام زندگی دارد.این نوع پشه آئدس بیشترین حجم نزدیکی به محیط زندگی انسان را داشته و بیشتر در بستر رودخانه‌ها دیده می‌شود. این نوع پشه در بندرعباس خصوصا بخش بندرلنگه دیده و صید شده است، از این رو سمپاشی پشه آئدس در بندرعباس حتما باید برای محیط زندگی افراد انجام شود.

خطر پشه آئدس آجیتی این است که ناقل بیماری بسیار جدی و خطرناک تب دانگ می باشد. این بیماری هنوز واکسنی ندارد و در بسیاری از موارد کشنده است.

سوالات زیادی در خصوص نحوه ورود نیش پشه آئدس به بدن و عوارض احتمالی آن مطرح است که به یک مورد مهم آن در این بخش اشاره خواهیم داشت:

پشه آئدس آجیبتی سبب بیماری تب استخوان شکن دنگ می‌شود؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت بله، پشه آئدس آجیپتی ناقل بیماری تب دانگ یا تب دنگو است و از زادگاه اصلی خود مثل سنگاپور، تایلند و هند از طریق مبادلات کالاها و کشتی ها یا همراه کامیونهای حامل لاستیک به کشورهای دیگر ورود می کنند.

اما نگران نباشید؛ سمپاشی تضمینی آسیا در واحد بوشهر و بندر عباس با استفاده از سموم مناسب این نوع پشه و شناخت مکان های تخم ریزی و زاد و ولد این پشه، محل زندگی شما را در مقابل این حشره ایمن سازی می‌کند.

پشه آئدس آلبوپیکتوس

پشه آلبوپیکتوس که از نظر ظاهری بسیار شبیه پشه آئدس اجیپتی است، وحشی تر بوده و کمتر در محیط زندگی انسان وارد می شود.

اما از اساسی ترین ویژگی‌های رفتاری این نوع پشه آئدس می‌توان به این نکات اشاره داشت که خون تغذیه خود را از بدن انسان و سایر مهره‌دارن اهلی و وحشی تامین می‌کند، زمان خونخواری آن اوایل صبح و غروب بوده و تنها از یک میزبان خون تغذیه می‌کند. با سرما تطابق داشته و حتی در دمای خیلی پایین هم دوام می‌آورد.

پشه آئدس
شناخت پشه آئدس

نحوه انتقال پشه آئدس

همانطور که گفیتیم انواع پشه آئدس از زادگاه اصلی خود مثل سنگاپور، تایلند و هند از طریق مبادلات کالاها و کشتی ها یا همراه کامیونهای حامل لاستیک به کشورهای دیگر ورود می کند.

اما امروزه اساسی ترین راه‌های انتقال پشه آئدس را در موارد تجارت لاستیک های دست دوم، حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی کالاها و در نهایت تجارت گیاه لاکی بامبو زیر دسته بندی کرده‌اند.

دلیل این امر هم رشد سریع پشه آئدس در محیط‌های وابسته به این موارد است چرا که بر اساس تحقیقات انجام شده یکی از وسائلی که نقش مهمی در انتقال پشه آئدس در دنیا می شود لاستیک ماشین ها است.

این نوع پشه به سبب علاقه مندی به بو و رنگ تیره لاستیک ها به همراه آنها به همه دنیا منتقل می شود و بعد از فرسوده شدن لاستیک و رها شدن در طبیعت، محل بسیار مناسبی جهت تخم ریزی این حشره می باشد.

آئدس تا دو الی سه سال گذشته پشت مرزهای کشور بود ولی هم اکنون وارد کشور ایران شده است.

نحوه سمپاشی پشه آئدس

روند سمپاشی پشه آئدس در گونه‌های مختلف امری کامل تخصصی است که باید با وسایل مخصوص، سموم مختص سمپاشی پشه آئدس و زیر نظر افراد کارشناس در این زمینه انجام شود. افراد مطلع پس از تشخیص سریع و صحیح محل تخم ریزی پشه آئدس و محیط‌های رشد آن نسبت به سمپاشی دقیق پشه آئدس اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

بنابراین لازمه آگاهی از سمپاشی پشه آئدس در نمونه‌های مختلف فقط و فقط سپردن کار به یک شرکت سمپاشی مطمئن و گرفتن مشاوره از آن‌ها است.

شرکت سم پاشی تات سم در بوشهر و سمپاشی بندرعباس  با اقدامات موثر و به موقع و مصرف سموم کاربردی تخصصی می تواند در کنترل این پشه کمک بسیار بزرگی برای شما هموطنان عزیز باشد.

شاید سوالات زیادی برای شما در این زمینه مطرح باشد که در این بخش به اصلی ترین آن‌ها پاسخ می‌دهیم:

برای از بین بردن پشه آئدس کجاها و چه زمانی باید سمپاشی شوند؟

جواب این سوال کاملا تخصصی و وابسته به وضعیت محیط، نوع پشه آئدس و اندازه مساعد بودن شرایط رشد پشه در یک محیط است. اما گاها بر اساس نوع پشه و شرایط رشد آن و نوع سم استفاده شده مدت سمپاشی و نوع آن مشخص می‌گردد.

سموم مورد استفاده برای از بین بردن پشه آئدس چه می‌باشد؟

همانطور که اشاره داشتیم پاسخ این قبیل سوالات علاوه بر جنبه عمومی، جنبه تخصصی نیز دارد که باید توسط مشاوران سمپاشی پشه در یک محیط و وابسته به وضعیت آن تشخیص داده شود، اما از نظر کلیت می‌توان نوع سمپاشی پشه را در موارد زیر بیان کرد:

استفاده از لاروکش های باکتریایی نظیر باکتری باسیلوس تورنژینسیس H-14 جهت از بین برده لارو پشه های آئدس یا مگس سیاه در آبهای تمیز موثر است. آغشته سازی پرده ها و یا توری های درب و پنجره به سموم پیرتیروئیدها بویژه دلتامترین، آلفا سایپرمترین، لامبدا سیهالوترین، سیفلوترین، بتا سیفلوترین.

محل تخم گذاری پشه آئدس کجاست؟

این محل می‌تواند دقیقا جایی باشد که پشه آئدس در آن به راحتی رشد و زندگی می‌کند، پس یک محیط مرطوب، تاریک با هوایی معتدل، گرم و حتی سرد برای رشد و تخم گذاری انواع پشه آئدس متناسب با نوع آن مساعد است.

شرکت سمپاشی بوشهر با توجه به شناخت چرخه بیولوژی و محل های تخم گذاری این نوع و همچنین سموم موثر در لارو کشی و همینطور انواع روشهای سم پاشی از نوع مه پاشی گرم و سرد که سبب از بین رفتن پشه های بالغ می گردد، گزینه بسیار خوبی به عنوان مجری سم پاشی و مشاوره در امر کنترل این نوع پشه ها می باشد.

بیماری‌هایی که توسط پشه آئدس منتقل می‌شوند کدامند؟

همانطور که در مقدمه مطلب پشه آئدس اشاره شد، ورود نیش انواع پشه آئدس با بیماری‌هایی مثل تب دنگی، چیکونگونیا، تب زیکا، ویروس های مایارو و تب زرد همراه است و می‌تواند سایر عوامل این بیماری‌ها  را گسترش دهد.

خطرات پشه آئدس
پشه آئدس

علائم و خطرات تب دنگ یا تب دنگو  کدامند؟

تب ، درد شدید استخوان ها ، درد مفاصل ، سردرد و در برخی از بیماران ممکن است گلودرد ، التهاب حلق و ملتحمه چشم ، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ وجود داشته باشد. همچنین ممکن است این بیماری با علائم خونریزی خفیف زیر پوستی و خونریزی از غشاهای مخاطی(بینی و لثه و….) نیز همراه باشد .

پشه آنوفل (Anopheles) و تفاوت آن با پشه کولکس 

این نمونه پشه ناقل بیماری مالاریا بوده و به نوعی آن را از نمونه حشرات خطرناک می‌نامند. در معرفی انواع پشه می‌توان آن را در دسته پشه مالاریا نیز قرار داد. ویژگی‌های ظاهری این پشه  به این شکل است که روی بال‌هایشان نشانه‌هایی تیره و روشن داشته و با زاویه 45 درجه روی سطوح استراحت می کنند.

پشه کولکس نوعی پشه است که چندین گونه از آنها ناقل یک یا چند بیماری مهم پرندگان، انسان و سایر حیوانات هستند. بیماری هایی که انواع پشه کولکس ناقل می شوند شامل عفونت‌های آربوویروس مانند ویروس نیل غربی، آنسفالیت ژاپنی یا آنسفالیت سنت لوئیس، اما همچنین فیلاریازیس و مالاریا پرندگان است.

از سری تفاوت‌های اصلی پشه آئدس با آنوفل می‌توان به مواردی زیر اشاره داشت:

  •  پشه آئدس آجیتی بر خلاف پشه آنوفل، هر دو جنس نر و ماده اقدام به خونخواری می کنند و مورد دیگر اینکه هم در آب شور و هم در آب شیرین به سر می برند و بدتر از همه اینکه به طور شبانه روزی در حال خونخواری می باشند.
  • پشه آنوفل از انسان و حیوان  خونخواری می کند اما پشه آئدس فقط از خون انسان تغذیه  می کند.
  • گزش پشه آنوفل دردناک بوده و شخص متوجه نیش پشه می گردد و برای خلاصی از دست آن اقداماتی را انجام می دهد در حالیکه متاسفانه نیش پشه آئدس دردناک نیست و بیشترین گزش در هنگام غروب و طلوع آفتاب اتفاق می افتد.

سمپاشی انواع پشه

واژه‌هایی مثل سمپاشی پشه برای منازل، سمپاشی پشه، قیمت سمپاشی انواع پشه در راستای دفع انواع پشه از خانه بسیار به گوش می‌خورد. اما آیا سمپاشی پشه تاثیر مثبتی بر از بین رفتن این حشرات دارد؟ پاسخ این سوال امری تخصصی است اما باید گفت اینکه چه نوع سمی و با چه تجهیزاتی در محیط خانه استفاده شود از اساسی ترین نکات در ریشه کن شدن این حشره از محیط زندگی شماست.

بنابراین اگر این راهکار را برای دفع پشه از منزل انتخاب می‌کنید حتما با افراد متخصص در این زمینه مشورت داشته باشید. برای داشتن محیط سالمی برای زندگی بهترین راهکار دفع انواع حشرات و جانوارن موذی از محل زندگی است که باید آن را جدی بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *