سمپاشی سوسک

سمپاشی تضمینی سوسک
سمپاشی تضمینی سوسک

سمپاشی سوسک ، سمپاشی تضمینی سوسک ، سوسک حمام ، سوسک ریز ، سوسک فاضلاب
سوسک ها دارای جسم مسطح و بیضی شکل هستند. بدن سوسری ها در هنگام لمس چرب هستند و بسته به دمای محیط ممکن است گرم یا سرد باشند. سر سوسک ها کوچک هستند و کله آنها بوسیله یک ضربه گیر همچون پرونوتوم (یک نوع حشره) از آنها محافظت می کند. سوسک ها دارای 6 پا بلند و سریع می باشند که به آنها تقریبا اجازه حرکت در هر نوع سطحی را می دهد. پدهای موجود روی پاهای سوسک ها انها را در رفتن به تمام سطوح کمک می کنند که با استفاده از آنها می توانند روی سقف و دیوارها نیز به آسانی حرکت نمایند. دهان سوسک ها رو پایین است و بعضی از انها دارای بال های مسطح بر پشت خود می باشند که البته همه آنها از این بال ها برای پرواز نمی توانند استفاده کنند.

 

سوسک
سوسک های حمام و فاضلاب در اصطلاح حشره شناسی با نام سوسری معروف هستند. از متداوترین آفات در بسیاری از خانه ها و ساختمان ها هستند .

1- بلاتلا ژرمانیكا و یا سوسری آلمانی : این سوسری مختص آشپزخانه ها بوده و اغلب دردسر رستوران ها و شیرینی پزی ها و منازل می باشد. این گونه نسبت به سموم معمول ایجاد مقاومت کرده است ، لذا جهت ریشکنی آن روش هایخاصی اخذ می شود.
2- پریپلانتا امریكانا و یا سوسری آمریکایی : همان سوسک های فاضلاب هستند که منشا فاضلاب دارند ، و جهت ریشکنی کامل علاوه بر مجاری فاضلاب محل های عبور و مرور این حشرات می بایست سم پاشی شود

سوسک ها شكم بند بند و بیضی شكل، بالهایی كه بطور متقاطع روی شكم قرار گرفته اند، رنگ قهوه ای بلوطی یا سیاه، اندازه ای بین یك تا پنج سانتیمتر. سوسك ها پس از ورود به اماكن و مستقرشدن در محل مناسب شـروع به تخم ریزی می كنند. تخم سوسك به تـعـداد شـانزده تـاچهل و هشت عدد می باشد كه درون پوشش یا كپسولی قهوه ای و لوبیا مانندشامل دوردیف مـوازی اتاقكهای حاوی تخم به نـام اائوتك(Ootheca) قراردارد.
سوسک كپسول ها را در محلهای تاریك و دور از چشم در شكاف ها و درزها گذاشته و یا به سطوح زیرین مـیز وصندلی یا تختخواب ا،جعبه چوبی و دیگر وسایـل بسته بـندی شده می چسبانند. كپسول ها بتدریج بزرگ شده، پس از مدتی سوسك های جوان سفیدرنگ كوچك بدون بال از درون آن خارج می شوند.
از ابتدای تخـم ریزی تا خارج شدن نوزاد سـوسك (نـمف)، سی تا پنجاه روز طول می كشد. سوسری بالغ چند ماه تا یكسال زندگی می كند و در این مدت عمل تخم ریزی چندین بار تكرار می شود. سوسری ها منشا گرمسیری دارند اما برخی گونه های آنها در نواحی معتدل و نیز در قسمت هایی از خانه ها و ساختمان هایی كه هوای گرم و مرطوب و غذای كافی وجود دارد بسر می برند.

نحوه زندگی سوسری ها
این حشرات مواد شیرین و نشاسته ای را ترجیح میدهند. آنها از شكر و شكلات های شیرین، شیر، پنیر، گوشت، نان و سایر غلات و نیز از مقوا، جلد كتاب، چوب های روی سقف، كفی كفش، لاشه سوسری های مرده و فلج، خون خشك شده و تازه، مدفوع، خلط، ناخن دست و پای افراد مریض و خوابیده تغذیه می كنند.
و اکثرا در نقاط درز دیوارها ، مبل ها ، آشپزخانه ها ، کابینت ، حمام ، توالت و … محل اختصاصی سوسک است .
برخی از سوسری هااز طریق راه رفتن و پرواز حركت كرده و نیز همراه وسایط حمل و نقل، كشتی و هواپیما مسافت های طولانی را طی میکنند.

راههای انتقال سوسک 
جعبه بطری های نوشابه، كیسه های سیب زمینی و پیاز و سایر مواد غذایی كه بگونه ای نامناسب انبار شده اند، اماكن و منازل آلوده مجاور، – دودكش بخاریها
ســوســری ها با آلــوده كردن كـردن مـواد غذایی از طـریق عـوامـل بیمـاری زای مـوجود در توالت ها، زباله ها، و . . .، عامل انتقال :
– بیماری های باكتریایی: -اسهال – دیسانتری -وبا -تب تیفوئید
– بیماری های ویروسی: -فلج اطفال
– حمل تخم كرم های انگلی
و نیز واكنش های آلرژیك مانند ناراحتی پوستی، خارش، تورم پلك و ناراحتی های تنفسی را ایجاد می كنند.

راه های مبارزه با سوسری ها
– جمع آوری و نگهداری مواد غذایی در ظروف درپوشدار در كابینت و یخچال،
– استفاده از زباله دان های دردار و قابل شستشو و استفاده از كیسه زباله،
– مسدود كردن شكاف های كف اتاق ها،
– پاک کردن کلیه سطوح وسایل – ظروف با مواد پاک کننده

 

سمپاشی سوسک

روش های مبارزه با سوسک

  • مواد غذایی را درون یخچال نگهداری کنید.
  • زباله ها را هر روز از منزل خارج کنید.
  • کف اشپزخانه را با در پوش مناسب پر کنید.
  • اشپزخانه را هر روز بشویید ودر نمیز نگه داشتن ان کوشا باشید.
  • درز ها و روزنه های منزل را بپوشانید.
  • قبل از خروج از منزل اسپری حشره کش در محیط بزنید و چند ساعتی محیط را ترک کنید.
  • سمپاشی سوسک توسط شرکت معتبر و به صورت تخصصی و سمپاشی تضمینی با ضمانت نامه کتبی

دیدگاه‌تان را بنویسید: